Kategorie
Imprezy

Majówka w Pysce oraz nabożeństwo w intencji poległych żołnierzy w czasie II Wojny Światowej

28.05.2023 Folwark

Po raz pierwszy modlitwy o pokój i pojednanie odbyły się na cmentarzu w Folwarku dnia 9 maja 2010 r. Od tej pory w każdą pierwszą niedzielę maja organizowane są spotkania modlitewne za pochowanych na tym cmentarzu poległych żołnierzy. Modlitwy mają charakter ekumeniczny. Uczestniczą w nich mieszkańcy naszej parafii. Celebrują w nabożeństwie proboszczowie parafii Chrząszczyc, Boguszyc oraz opiekun duchowy prawosławnych ks.Eustachy Strach. W tym roku modlitwy odbyły się 28 maja, przy nowym pomniku (w miejsce usuniętego ku czci Armii Czerwonej), upamiętniającym ofiary wojen i totalitaryzmów. Zebrało się sporo mieszkańców naszej parafii. Nabożeństwo celebrował ks. Proboszcz Krystian Ziaja.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Małej Pyski, gdzie ks. Proboszcz Krystian celebrował nabożeństwo maryjne ”majówkę przy obrazku”. Odbyła się jak co roku na pamiątkę mieszkańca Folwarku Józefa Buhla, który poległ w pierwszych dniach I wojny światowej we Francji. W tym miejscu, podczas gdy wracał on od swojej narzeczonej z Domecka, usłyszał głosy, które przepowiedziały mu rychłą śmierć na początku wojny. Przepowiednia sprawdziła się, poległ w pierwszym dniu wojny 22.08.1914 r.

Odradzająca się natura, piękna zieleń i ciepła pogoda odzwierciedlała piękno Matki Kościoła, obdarzającej wiernych swymi łaskami. Po zakończonych modlitwach i śpiewach maryjnych można się było delektować kawą i kołaczem przygotowanym przez folwarczanki.

Relację fotograficzną przekazała Justyna Szmechta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *