Kategorie
Imprezy Kościelne

Boże Ciało 2023 r.

08.06.2023 Chrząszczyce

Boże Ciało to jedno z głównych świąt, obchodzonych przez Kościół katolicki. Przypada w każdy czwartek po święcie Trójcy Świętej. Tradycja jego obchodzenia sięga XIII w. W Polsce jako pierwsza wprowadziła to święto diecezja krakowska pod koniec XIV w. W naszym parafialnym kościele w Chrząszczycach nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 8-mej. Celebrowali ks. proboszcz Krystian Ziaja oraz ks. Marcin Worbs. Obowiązkiem parafian jest przygotowanie ołtarzy i udekorowanie trasy procesji. W naszej parafii to cztery sołectwa: Folwark ,Chrząszczyce, Górki i Złotniki. W trakcie procesji wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których następuje odczytywanie fragmentów czterech Ewangelistów. Przy pierwszym ołtarzu udekorowanym przez wiernych z Folwarku, odczytany był fragment Ewangelii wg. św. Mateusza, nawiązujący do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii. Drugi ołtarz reprezentowany przez wiernych z Górek związany z fragmentem Eucharystii wg. św. Marka, dotyczył rozmnożenia chleba. Przy trzecim ołtarzu udekorowanym przez sołectwo Chrząszczyce, odczytywany był fragment Ewangelii wg. św. Łukasza, w którym Jezus mówił tłumom o Królestwie Bożym. Ołtarz czwarty, udekorowany przez wiernych ze Złotnik, jest związany z Ewangelią wg. św. Jana. Jezus modli się: „aby wszyscy stanowili jedno” (J.17).

Uroczystości towarzyszą dzieci I-Komunijne, dziewczynki, które na drodze procesji sypią kwiaty, oraz poczty sztandarowe. Podczas nabożeństwa na organach grała Mariette Weidler. Po raz pierwszy w historii parafii mszę uświetniła orkiestra, która również uczestniczyła w procesji. Tegoroczne Boże Ciało wpisało się w Jubileusz stulecia konsekracji naszego kościoła w Chrząszczycach.

Piękna pogoda sprawiła, że w uroczystości Bożego Ciała wzięło udział bardzo wielu parafian.

Relacja fotograficzna Danuta Zmarzły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *